Woda w kosmetykach - ale jaka?

 Kupując ulubiony krem, balsam czy serum patrzymy na pojemność opakowania, ale czy zdajemy sobie sprawę, że w przeważającej części nabywamy wodę? Jest ona głównym składnikiem kosmetyków i stanowi około 70-80% każdego produktu. Woda pełni funkcję rozpuszczalnika i nośnika substancji aktywnych, ale to czy sama aktywnie działa na naszą skórę wiele zależy od jej składu. Najlepiej przyswajalna jest formuła zgodna z tą naturalnie występującą w organizmie. Kosmetyki bazujące na wodzie komórkowej są w 100% aktywne, a ich działanie bardziej intensywne.


Jesteśmy coraz bardziej świadomymi konsumentami. Coraz częściej sprawdzamy skład produktów przed ich zakupem. I dobrze, bo wybierając mądrze możemy uniknąć  nie do końca korzystnie działających na nas substancji. Lista składników  na etykiecie nigdy nie jest układana przypadkowo. Zgodnie z prawem, producenci powinni wymieniać składniki w kolejności malejącej – poczynając od tego, którego jest w recepturze najwięcej, po ten, którego zawartość w produkcie jest najmniejsza. W przypadku kosmetyków płynnych, w pierwszej kolejności najczęściej trafiamy na wodę (Aqua). Niestety, na wielu opakowaniach nie jest wyjaśnione, jaki rodzaj wody rzeczywiście zastosowano. A może być ich kilka. Kosmetyki Institute Esthederm, bazujące na opatentowanej przez NAOS, aktywnej wodzie komórkowej starają się zaznaczyć swoją wyjątkowość symbolem gwiazdki i wyjaśniając poniżej, że nie jest to woda destylowana czy źródlana, ale taka, która składem odpowiada wodzie zawartej w organizmie.

Woda komórkowa - czwarta postać wody

Inspiracją do powstania wody komórkowej, była woda obecna w naszej skórze. Z naukowego punktu widzenia, woda ta spełnia wszystkie kryteria leżące u podstaw ekobiologii.

Zgodnie z założeniami ekobiologii, NAOS postrzega skórę, jako ekosystem, który nieustannie się zmienia, zarówno pod wpływem naturalnych procesów fizjologicznych zachodzących w organizmie, jak i oddziaływania środowiska zewnętrznego w którym funkcjonuje. Ekosystem ten jest cennym, naturalny zasobem, który trzeba chronić w myśl idei CARE FIRST

- dr Malwina Zasada - Kisiel, Scientific & Training Manager NAOS.

Jest to woda stworzona tylko i wyłącznie z takich składników, które naturalnie w naszej skórze występują, albo swoją budową są bardzo podobne do tych występujących w naszym organizmie. Takie łatwo rozpoznawalne przez nasz organizm substancje są w stanie stymulować naturalne, biologiczne funkcje skóry. W sposób bezpośredni odpowiadają także na jej braki i uzupełniają niedobory.

Właściwości wody komórkowej są idealnie zgodne z cechami wody tkankowej, czyli takiej która otacza nasze komórki w ciele. Bierze udział w budowaniu i kształtowaniu molekuł oraz funkcjach metabolicznych zapewniając zdrową i piękną skórę. Płyny tkankowe występujące w naszej skórze, mają swoje określone parametry, a woda komórkowa się do tych parametrów bliźniaczo odnosi. Jakie cechy powinna zachowywać? Poniżej opisujemy 3 najważniejsze elementy, zwane trójkątem zdrowego organizmu.

Odpowiednia kwasowość

Jeżeli mówimy o pH, czyli bierzemy pod uwagę zawartość jonów wodorowych w roztworze wodnym i określamy przez to jego kwasowość bądź zasadowość. Odpowiednie pH ma duży wpływ na naszą skórę, która ma naturalnie kwaśne pH 5,5. Jeżeli zachowujemy komórki naskórka w odpowiednio kwaśnym środowisku, pozytywnie wpływamy na mikrobiotę skóry. Regulujemy przez to jej funkcje ochronne i tworzymy płaszcz ochronny dla skóry. Woda, którą pijemy ma pH neutralne, natomiast woda komórkowa zachowuje kwaśne pH6, podobnie jak woda tkankowa. Zachowuje więc naturalne parametry naszej skóry. Kwaśne pH jest też zapewnieniem naszej skórze bezpiecznej i prawidłowej aplikacji kosmetyków oraz działania antyoksydacyjnego.

Stężenie soli mineralnych

Dla zachowania żywotności komórek skóry istotne jest odpowiednie stężenie soli mineralnych zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz komórki. W środowisku idealnym naturalny kształt komórek nie ulega deformacji. Woda, w wyniku samorzutnego przepływu przemieszcza się zawsze do środowiska bardziej bogatego w sole mineralne. Jeżeli dochodzi do zubożenia środowiska, w którym komórka żyje, woda uchodzi do wnętrza komórki, co doprowadza do jej zniszczenia. Jeżeli sytuacja jest odwrotna, to znaczy mamy zwiększone stężenie soli mineralnych wokół komórki, również zaburzamy równowagę wewnętrzną, co doprowadza do odpływu wody z komórki i jej zanikania. Zatem środowisko optymalne dla zdrowia komórek budujących skórę powinno być izotoniczne, a wyrównane stężenie soli mineralnych powinno występować po obu stronach błony półprzepuszczalnej. Wtedy skóra hamuje ucieczkę wody z wnętrza organizmu oraz zapewnia ochronę przed wodą z zewnątrz.

Innowacyjne kosmetyki Institute Esthederm powstają we francuskich laboratoriach NAOS, firmy która jest właścicielem tej marki. Przeprowadzone badania wykazały, że woda destylowana nie wpływa na żywotność komórek, doprowadzając do ich rozkładu. W środowisku wody termalnej komórki również marnieją i zanikają, a ich przeżywalność utrzymuje się na poziomie 8-9%. To pokazuje jak duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania skóry mają kosmetyki zapewniające środowisko izotoniczne dla komórek.

Antyoksydacyja

Wiadomo nie od dziś, że nasza skóra jest bogata w antyoksydanty (przeciwutleniacze). To związki chemiczne, których głównym zadaniem jest neutralizacja wolnych rodników tlenowych oraz zapobieganie stresowi oksydacyjnemu. Wolne rodniki to cząstki, które przyspieszają proces starzenia się i zwiększają ryzyko powstawania chorób, gdy w organizmie zaburzona jest równowaga pomiędzy ilością szkodliwych wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy, dochodzi do stresu oksydacyjnego. Skóra z czasem wykazuje coraz mniejszy potencjał przeciwdziałania atakującym ją wolnym rodnikom. Dlatego antyoksydanty są dobierane w kosmetykach tak, aby ich działanie chroniło skórę i wzmacniało jej naturalne mechanizmy blokujące stres oksydacyjny.

Najwięcej problemów skórnych, powiązanych z utratą elastyczności czy miękkości skóry, spowodowanych jest odwodnieniem. Na szczęście jest sposób na to, by woda zawarta w kosmetykach mogła sprytnie przedostać się do wnętrza komórek.

Woda mocna jak serum

Zapewnienie optymalnego środowiska i niezbędnych dla zdrowia skóry parametrów sprawia, że woda komórkowa Esthederm jest składnikiem w 100% aktywnym. To booster nawilżenia, zwiększa możliwości wszystkich kosmetyków, w których skład wchodzi. Ma działanie przeciwutleniające, przez co spowalnia procesy starzenia się komórek. Posiada optymalne stężenie soli mineralnych, aby właściwie regulować biologiczne procesy skóry i pH 6 (tonizacja). Wzmacnia procesy odnowy i pobudza produkcję energii w każdej komórce skóry. Działa przy tym łagodząco i chroni naturalny mikrobiom. Można ją stosować na każdy typ skóry, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Ale gdzie taką wodę możemy spotkać?

Institut Esthederm nie używa w formułach swoich kosmetyków wody innej niż komórkowa, zawsze jest to  więc składnik 100% aktywny, co można przeczytać na etykiecie. Patent Cellular Water cieszy się tak wielkim uznaniem, że marka posiada w swojej ofercie samą wodę komórkową w sprayu (Cellular Water Mist, cena ok.86zł). Jest to mgiełka do zadań specjalnych, stosowana m.in. w gabinetach SPA podczas zabiegów, po wysiłku fizycznym w celu uzupełnienia soli mineralnych, na makijaż w celu utrwalenia, w trakcie podróży dla nawilżenia skóry. Aplikowana przed serum bądź kremem wzmacnia ich działanie. Stosując Cellular Water jako jedyną wodę w kosmetykach sprawiamy, że produkty są 70% bardziej efektywne. Można ją stosować codziennie, wedle potrzeby. Nie zawiera konserwantów i perfum, może być spokojnie stosowana przez alergików.

Około 70% wody zawarta jest w kremach, nieco więcej w tonikach. Woda destylowana, tradycyjnie stosowana przez większość marek kosmetycznych, działa tylko jak substancja pomocnicza, nośnik substancji aktywnych. Są jednak nowoczesne rozwiązania, dzięki którym zawarta na pierwszym miejscu w składzie woda sama staje się wspaniałym składnikiem aktywnym, co daje całkowicie inną perspektywę zakupową


materiały prasowe

newseria.pl

Popularne posty