Zdrowie zerwane z drzewa - akademia owoców - jabłko


Jabłka to owoce, które mają wiele korzyści dla naszego zdrowia i urody. Są bogate w witaminy, minerały, błonnik i przeciwutleniacze, które pomagają chronić nas przed wieloma chorobami i poprawiają naszą kondycję fizyczną i psychiczną. W tym artykule przedstawimy 10 powodów, dla których warto jeść jabłka codziennie.



1. Jabłka wspomagają trawienie i zapobiegają zaparciom. Zawierają dużo błonnika pokarmowego, zwłaszcza pektyn, które wiążą się z wodą i tworzą żel, który reguluje pracę jelit i usuwa toksyny z organizmu. Pektyny obniżają też poziom cholesterolu we krwi i zmniejszają ryzyko miażdżycy i zawału serca.

2. Jabłka poprawiają pamięć i koncentrację. Zawierają flawonoidy, które mają działanie neuroprotekcyjne i poprawiają przepływ krwi do mózgu. Flawonoidy hamują też procesy starzenia się komórek nerwowych i zapobiegają chorobom neurodegeneracyjnym, takim jak choroba Alzheimera czy Parkinsona.

3. Jabłka wzmacniają odporność i chronią przed infekcjami. Zawierają witaminę C, która stymuluje produkcję białych krwinek i przeciwciał, które zwalczają drobnoustroje i wirusy. Witamina C jest też silnym przeciwutleniaczem, który neutralizuje wolne rodniki i zapobiega uszkodzeniu komórek przez stres oksydacyjny.

4. Jabłka poprawiają stan skóry i włosów. Zawierają witaminę A, która jest niezbędna dla prawidłowego wzrostu i regeneracji komórek naskórka i włosów. Witamina A wpływa też na produkcję kolagenu, który nadaje skórze jędrność i elastyczność. Jabłka zawierają też witaminę E, która nawilża skórę i chroni ją przed promieniowaniem UV.

5. Jabłka pomagają utrzymać zdrową wagę i zapobiegają otyłości. Zawierają niewiele kalorii (około 50 kcal w 100 g), a jednocześnie dają uczucie sytości dzięki błonnikowi pokarmowemu. Jabłka zawierają też kwasy organiczne, które pobudzają metabolizm i spalanie tłuszczu. Jabłka są też składnikiem wielu diet odchudzających, np. diety jabłkowej.

6. Jabłka obniżają ciśnienie krwi i regulują pracę serca. Zawierają potas, który jest ważnym elektrolitem dla prawidłowego funkcjonowania mięśnia sercowego i układu nerwowego. Potas pomaga też utrzymać równowagę płynów w organizmie i zapobiega nadciśnieniu tętniczemu. Jabłka zawierają też polifenole, które rozszerzają naczynia krwionośne i poprawiają krążenie.

7. Jabłka chronią przed nowotworami i hamują ich rozwój. Zawierają fitochemikalia, takie jak kwercetyna, katechiny czy procyjanidyny, które mają działanie antynowotworowe i antyinflamacyjne. Fitochemikalia te hamują podział komórek nowotworowych, indukują ich śmierć programowaną (apoptozę) i blokują angiogenezę (tworzenie nowych naczyń krwionośnych przez guzy).

8. Jabłka poprawiają nastrój i łagodzą stres. Zawierają tryptofan, który jest prekursorem serotoniny - hormonu szczęścia i dobrego samopoczucia. Serotonina wpływa na regulację nastroju, snu, apetytu i libido. Jabłka zawierają też magnez, który działa uspokajająco na układ nerwowy i pomaga w walce z depresją i lękiem.

9. Jabłka odświeżają oddech i dbają o higienę jamy ustnej. Zawierają enzymy, które rozkładają bakterie odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach z ust. Jabłka zawierają też kwasy organiczne, które działają bakteriobójczo i zapobiegają próchnicy zębów oraz stanom zapalnym dziąseł.

10. Jabłka są smaczne i uniwersalne w kuchni. Można je jeść na surowo jako zdrową przekąskę lub dodać do sałatek owocowych lub warzywnych dla podniesienia walorów smakowych i odżywczych potrawy. Można je też gotować, piec lub smażyć jako dodatek do dań mięsnych lub wegetariańskich lub jako deser z bitą śmietaną lub lodami.


Jak widać jabłka to owoce nie tylko pyszne ale także bardzo zdrowe dla naszego organizmu. Warto więc jeść je codziennie lub co najmniej kilka razy w tygodniu aby cieszyć się ich korzystnym wpływem na nasze samopoczucie i wygląd.

Popularne posty