Jak zaaranżować designerską i komfortową strefę wypoczynku?

 


 Zwykle znajduje się na tarasie, ale nie zawsze, bo czasem można ją znaleźć w głębi ogrodu – inspiracji i pomysłów na stworzenie zewnętrznej strefy wypoczynku jest naprawdę sporo. Podpowiadamy, jak zaaranżować ją tak, aby była zarówno komfortowa jak i designerska.  

Projekt wygodnej strefy relaksu zależy w dużej mierze od preferencji jej użytkowników, ale także od powierzchni, jaką mamy do dyspozycji w otoczeniu domu. Duże znaczenie ma również styl, w jakim jest on zaaranżowany, ponieważ zawsze powinna być ona z nim spójna. Większość budowanych obecnie domów charakteryzuje styl nowoczesny. Takie budynki mają prosty, geometryczny kształt, duże przeszklenia w obrębie salonu oraz elewację w kolorach bieli i szarości. Niekiedy może być ona wykończona drewnem, betonem architektonicznym lub blachą. Do stworzenia projektu przestrzeni wokół domu o takim wyglądzie idealne będą elementy betonowe. Użyjemy ich do budowy nawierzchni, mebli, stopni na taras, a nawet zaprojektowania zieleni. Które z nich wybrać, aby przestrzeń prezentowała się modnie?

Nawierzchnia to baza

Podstawą każdej kompozycji jest wybór odpowiedniej nawierzchni. Do budowy tarasu czy przestrzeni służącej wypoczynkowi, po których będą poruszać się wyłącznie piesi, wystarczą płyty o grubości 4,5 cm. Oczywiście można również użyć grubszych elementów. Do nowoczesnych aranżacji najlepiej pasują płyty o geometrycznych kształtach, a także utrzymane w odcieniach szarości. W grę wchodzą zarówno kolory pełne, jak i melanże, które tworzą tak pożądany w nowoczesnej architekturze kontrast z zielenią. Niesłabnącą popularnością cieszą się duże formaty, a od jakiegoś czasu coraz bardziej modne stają się również płyty w formie trapezów (Bosso Trapez) lub asymetrycznych wielokątów (Exa).

Jedną z największych płyt dostępnych na rynku jest Polbruk Magna. Posiada wymiary aż 75×100 cm oraz 50×75 cm, ale z dużych formatów warto również zwrócić uwagę na Polbruk Lamell. To minimalistyczna w designie, prostokątna płyta o rozmiarze 40×60 cm i grubości 4,5 cm, która nadaje się do budowy nawierzchni tarasów. Występuje w dwóch fakturach: gładkiej i płukanej. W przypadku pierwszej z nich do nowoczesnych aranżacji najlepiej wybrać szarości – nerino, stalowy i bazaltowy. W drugiej zaś występuje tylkokolor ritmo, czyli odcień będącym mieszanką grafitu i jasnoszarego. Wersja płukana, ze względu na chropowatą strukturę powierzchni płyty, będzie szczególnie pożądana we wszystkich aranżacjach, do których chcemy wprowadzić naturalne akcenty, gdyż może nasuwać skojarzenia z kamieniem.

Gdy wybieramy elementy do budowy nawierzchni, warto również zwrócić uwagę na sposób ich układania. Do najczęściej stosowanych wzorów należą te „klasyczne”, czyli prosty, naprzemienny lub w tzw. cegiełkę, choć bardzo chętnie jest też obecnie stosowana tzw. „jodełka”.  Do jej wykonania są jednak niezbędne długie i wąskie elementy. Doskonale do tego nadaje się kostka Polbruk Metrik o wymiarze 28×7 cm. Jest ona równie ascetyczna pod względem designu, co płyta Lamell, z tym że występuje w czterech szarościach (biały, stalowy, bazaltowy i nerino) oraz w kolorze korten przypominającym rdzawą blachę. Odcień ten jest niesłychanie modny w aranżacjach o charakterze industrialnym.

Modne minikuchnie i meble z betonu

Nawierzchnia to podstawa aranżacji zewnętrznej strefy wypoczynku. Pozostałe jej elementy mogą, ale nie muszą być wykonane z betonu. Na jego korzyść przemawia trwałość betonowych elementów i minimalny czas, który trzeba poświęcić na ich konserwację. Od kilku sezonów bardzo modnym rozwiązaniem w strefach relaksu są minikuchnie. Skoro w letnie miesiące salon przenosi się do ogrodu, to czemu nie przenieść do niego także miejsca na przygotowanie posiłków? Zwłaszcza jeśli dysponujemy dużą przestrzenią i strefa relaksu jest niezależnym miejscem od tarasu. Taką minikuchnię grillową możemy stworzyć na przykład z pustaków ogrodzeniowych Neo. To elementy o minimalistycznym designie, które są utrzymane w stylowych szarościach. Z ich pomocą w bardzo prosty sposób można zbudować otwarty lub zamknięty grill. Alternatywą jest palenisko, które umieszcza się zwykle w centrum strefy wypoczynku. Stanowiono element dekoracyjny, ale może służyć także do przygotowania posiłków. Ścianki paleniska wykonuje się najczęściej z elementów betonowych połączonych żaroodporną zaprawą. Może to być wcześniej wspomniane nowoczesne Neo lub murek Albero przypominający murki z łupka w słonecznej Toskanii. Jeśli planujemy, aby palenisko służyło głównie celom dekoracyjnym, warto w jego górnej części zamontować specjalne hartowane szkło chroniące użytkowników przed przypadkowym kontaktem z ogniem. Oczywiście na tym nie kończą się możliwości wykorzystania elementów betonowych w strefie relaksu. Zbudujemy z nich również meble. Do tych najpopularniejszych i najprostszych należą stoły i ławki. Ich nogi wykonamy z elementów L-ka Tigela, czy murka Albero, natomiast blaty czy siedziska – z drewna. Nieco więcej pracy wymaga wykonanie betonowej sofy. Tu ponownie niezastąpiony jest pustak Neo. Najpierw murujemy z niego siedzisko, na jego krańcach podłokietniki, a pomiędzy nimi, na krawędzi siedziska, oparcie. Tak przygotowanej sofie należy jeszcze nadać przytulny charakter. Wygodę i komfort zapewniają miękkie poduszki ułożone na siedzisku i oparciu. Na sofę Neo pasują gotowe poduszki na meble z europalet.

Zieleń i inne detale

Strefa wypoczynku w ogrodzie nie może się obejść bez zieleni. To ona pozwala wyciszyć się i odpocząć. Tu również z pomocą przychodzą betonowe elementy. Możemy z nich stworzyć rabaty, kwietniki, a czasem nawet „zielone” ściany. Jednym z bardziej uniwersalnych rozwiązań dostępnych na rynku są donice Tigela. Mają kształt zbliżony do sześcianów i nie mają dna, dzięki czemu można je układać jedna na drugiej. Pięknie prezentują się w nich pnącza, zioła, kwiaty lub ozdobne trawy. Możemy wykorzystać je jako elementy wolnostojące i punktowe w przestrzeni ogrodu lub zbudować z nich kaskady wzdłuż schodów prowadzących na taras czydo ogrodowej strefy wypoczynku. Donice można też wykonać z palisad czy murków. Dobrze w tej roli sprawdza się palisada Hestra. Występuje ona w fakturach gładkiej i drobnoutwardzanej, kilku kolorach do wyboru: nerino, stalowym, grafitowym i brązowym oraz w czterech wysokościach 40, 60, 80, 100 cm. Pozwala to na tworzenie konstrukcji o zróżnicowanych poziomach. Dzięki temu możemy mniej lub bardziej zaakcentować wagę wybranych roślin w strefie wypoczynku. Gdy wykorzystamy różną wysokość elementów, możemy stworzyć donice o nierównej, „ząbkowanej” krawędzi. Donice o inspirującym wyglądzie wykonamy również przy pomocy murka Albero. Nie tylko możemy swobodnie decydować o ich wysokości (choć nie powinny być one wyższe niż pół metra), lecz także wznosić konstrukcje z aż siedmiu betonowych modułów różniących się od siebie wyglądem. Dzięki temu każda donica będzie jedyna w swoim rodzaju! Funkcję donicy może pełnić także stopień/palisada Magna. Jest to dość uniwersalne rozwiązanie, ponieważ ma rozmiar 100×75 cm i grubość 8 cm i może pełnić dwie role – oprócz donicy możemy z niej zbudować również lekkie, lewitujące schody. Znajdują one zastosowanie wtedy, gdy przestrzeń do wypoczynku jest położona nieco wyżej lub niżej w stosunku do całości ogrodu i konieczne jest wyrównanie poziomów. Zbudowane ze elementów Magna schody stwarzają wrażenie, że stopnie delikatnie „spływają” w kierunku ogrodu. Tworzą one efektowną całość z płytami wielkoformatowymi Magna.

Zaaranżowanie komfortowej i modnej strefy wypoczynku wymaga połączenia w całość wielu różnych elementów. Przy projektowaniu aranżacji warto rozważyć zastosowanie elementów betonowych, z których można wykonać nawierzchnię i w zależności od potrzeb strefę przygotowania posiłków, meble, donice lub schody. Aby osiągnąć pożądany efekt, konieczny jest oczywiście dobór odpowiednich roślin, a także innych detali. Jakich? Nie ma na to pytanie jednej odpowiedzi, gdyż każdy odpoczywa na swój własny sposób.

www.polbruk.pl

 

 

Popularne posty