Stwórz supermodny ogród!

 

Duże formaty, inspirujące wielokąty, płyty o wyglądzie drewna lub kamienia, nawierzchnia układana metodą „step by step” oraz betonowe meble i donice to główne trendy w aranżacji współczesnych ogrodów w stylu nowoczesnym. Podpowiadamy, jak stworzyć supermodny ogród.

Stworzenie zjawiskowego ogrodu wymaga dopasowania do siebie wielu różnych elementów. Integralną częścią założeń w stylu nowoczesnym jest reprezentacyjny taras. Oczywiście to, jak zaprojektujemy ogród, zależy w bardzo dużej mierze od jego powierzchni, jednak niektóre rozwiązania są na tyle uniwersalne, że sprawdzą się zarówno w dużych, jak i małych przestrzeniach.

 


Zbuduj modną nawierzchnię!

 

We współczesnym ogrodzie nawierzchnie najczęściej wykonuje się z płyt i kostek betonowych. Przemawia za tym wiele argumentów – są one estetyczne, długowieczne i nie wymagają częstej konserwacji. Poza tym wachlarz dostępnych na rynku produktów, które pasują do nowoczesnych aranżacji, jest tak szeroki, że bez problemu dobierzemy je do swojej wizji. Modna nawierzchnia w nowoczesnej architekturze cechuje się zwykle stonowaną kolorystyką. Dlatego też szczególną popularnością cieszą się elementy utrzymane w odcieniach szarości, zarówno pełnych, jak i melanżowych. Mają one zwykle gładką fakturę, choć często wybierane są również te o fakturze płukanej, gdyż pod względem wyglądu i w dotyku są zbliżone do naturalnego kamienia. Atrakcyjną alternatywą są również takie, które idealnie imitują naturalne drewno i skały. Należą do nich przypominająca wyglądem drewnianą deskę płyta Polbruk Lira ze swoimi słojami i sękami, a także Polbruk Linea, która jest niemal idealną kopią trawertynu – czyli porowatej skały wapiennej! Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest kształt elementów. W nowoczesnej architekturze zdecydowanie dominują proste geometryczne formy. Zwykle są prostokąty, choć od kilku sezonów popularne są również trapezy. Nieco bardziej ekstrawagancką propozycją jest płyta Polbruk Exa, która swoim kształtem przypomina heksagon, czyli plaster miodu. Dzięki zróżnicowanym długościom boków nabrała ona dynamicznego i odważnego wyglądu. Przy doborze elementów trzeba również zwrócić uwagę na rozmiar płyt. Preferowanym rozwiązaniem są duże formaty, gdyż doskonale nadają się do budowy nawierzchni tarasu. Należą do nich takie olbrzymy, jak Polbruk Magna o wymiarze 75x100 cm oraz 50x75 cm, ale również „mniejsze” płyty, takie jak Bosso (kwadrat o boku 60 cm) i Bosso Trapez 60x40/20 cm czy długa i wąska Urbanika – 60x20 cm. Poza tarasem użyjemy ich również do budowy ścieżek. W ogrodzie rekreacyjnym zwykle są one nie tylko „drogami transportowymi”, lecz także pełnią funkcję dekoracyjną. Natomiast w większych założeniach niekiedy prowadzą one do ukrytych stref wypoczynku. W tym przypadku nawierzchnia może być wykonana metodą „step by step”. Polega ona na układaniu płyt w pewnej odległości, zwykle równej długości ludzkiego kroku. Poza wcześniej wspomnianymi dużymi płytami do budowy ścieżek tą metodą warto wykorzystać również płyty Lira i Linea. Za rozwiązaniem „step by step” przemawia także to, że jest ono bardzo ekologiczne! Przerwy pomiędzy płytami mogą być obsiane trawą lub wyłożone ozdobnymi kamykami, dzięki czemu zwiększa się przestrzeń bioaktywna! Taka budowa nawierzchni ułatwia również wsiąkanie wody w glebę, dzięki czemu jest ona dostępna dla roślin ogrodowych, a także zmniejsza temperaturę otoczenia i wilgotności powietrza w miesiącach letnich. Większa powierzchnia odprowadzania wód opadowych umożliwia sprawne odprowadzanie wody w głąb, dzięki czemu możemy uniknąć podtopień naszej posesji przy nawalnych opadach!

 


Odetchnij w ogrodzie

 

Wybór i budowa nawierzchni tarasu czy alejek to dopiero początek prac nad koncepcją modnego, nowoczesnego ogrodu. Dla naszego komfortu warto pomyśleć o meblach ogrodowych i miejscu na przygotowywanie posiłków. W końcu taras i ogród to nasz letni salon! Te również możemy zbudować z betonowych elementów. Wykorzystamy do tego pustaki, murki oraz palisady. W naszym letnim salonie możemy umieścić kanapę zbudowaną z betonowych pustaków, takich jak Polbruk Neo. Jej wznoszenie jest banalnie proste. Najpierw murujemy z nich siedzisko, później na jego krańcach podłokietniki, a pomiędzy nimi, na krawędzi siedziska – oparcie. Tak przygotowanej sofie należy dodać przytulności, na przykład układając na siedzisku i oparciu miękkie, wzorzyste poduszki. Z betonowych pustaków, murka takiego jak Albero zbudujemy również nogi ogrodowych krzeseł oraz stołów, zaś ich blaty wykonamy z drewna. Skoro stworzyliśmy już meble, warto zastanowić się jeszcze nad miejscem przygotowania posiłków. W ostatnim czasie hitem jest budowa letniej „kuchni” w postaci otwartego lub zamkniętego grilla czy paleniska. Można je szybko wznieść z wcześniej już wspomnianych pustaków Neo. Grill zwykle umieszczamy na skraju tarasu lub przestrzeni wypoczynku, natomiast palenisko – w centrum. Budzi to dobre emocje, gdyż dawniej ludzie gromadzili się wokół niego, co służyło wspólnemu spędzaniu czasu. Ściany paleniska wykonujemy z elementów betonowych połączonych żaroodporną zaprawą. Może to być np. pustak Neo czy murek Albero! Jeśli planujemy, aby palenisko służyło głównie celom dekoracyjnym, warto w jego górnej części zamontować specjalne hartowane szkło chroniące użytkowników przed przypadkowym kontaktem z ogniem.

 

Nie ma ogrodu bez zieleni!

 

Ostatnim, ale i najważniejszym elementem, bez którego ogród nie może nosić swoje nazwy, są rośliny. O aranżacji nowoczesnych ogrodów można by pisać książki, tym bardziej, że trendy w ich projektowaniu cały czas się zmieniają. W nowoczesnym ogrodzie stawia się na minimalistyczne rozwiązania. Przy domach w takim stylu jeszcze do niedawna modne były idealne, krótko przycięte trawniki, a także uporządkowana i regularnie rozmieszczona zieleń. Obecnie trend ten ulega przeobrażeniom. Oczywiście nadal można projektować „nieskazitelne” i uporządkowane ogrody, aczkolwiek dziś, dzięki modzie na rozwiązania przyjazne środowisku, równie popularne są ogrody naturalne lub oszczędzające wodę, do których wkrada się „kontrolowany chaos”. Stąd olbrzymia popularność kwietnych łąk, które powstają na poletkach w formie prostokątów lub koła. Niekiedy są one otaczane nowoczesnym, kamiennym murkiem, takim jak Albero. Kwietne łąki to zwykle mieszanka roślin, które spotkamy na łąkach w danym obszarze geograficznym. W Polsce są to takie rośliny, jak złocień pospolity, jaskier ostry, świerzbnica polna, firletka poszarpana, topornica pstra, ale również maki polne czy nawłoć. Na popularności zyskuje również xeriscaping, czyli dobór takich roślin, które są odporne na susze i nie wymagają częstego podlewania. Dobrymi roślinami do tego rodzaju kompozycji będą wszelkiego rodzaju sukulenty, ale również aster, krwawnik, berberys, jeżówka czy orlik. W mniejszych ogrodach, gdzie przestrzeń jest mocno ograniczona, można zbudować wertykalne ściany zieleni, wykorzystując do tego elementy takie jak gazon Abax. Tam, gdzie przestrzeni jest niewiele, warto również eksperymentować z rozmieszczoną punktowo zielenią. Do tego celu użyjemy gotowych betonowych donic, takich jak zbliżona kształtem do sześcianu i minimalistyczna w designie Polbruk Tigela. Alternatywą jest budowa kwietników z innych elementów. Ciekawą propozycją dla nowoczesnych aranżacji będzie choćby palisada Polbruk Magna. Stworzymy z niej donice w kolorze szarym, nerino i grafitowym, które stanowią idealne tło dla zieleni.

Aranżacja modnego ogrodu wymaga doboru odpowiednich elementów. Żeby stworzyć idealną kompozycję, musimy zwrócić uwagę na każdy detal – nawierzchnie i meble, a także wyznaczyć przestrzenie dla roślin i dobrać do nich właściwe gatunki. Nie jest to proste zadanie, ale elementy betonowe mogą nam w tym pomóc. Zwłaszcza, że mają one szeroką gamę, czasem nieoczywistych, zastosowań.

 

 


…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Polbruk S.A. – to jeden z liderów w produkcji kostki brukowej, płyt betonowych oraz małej architektury w Polsce. Stanowi część międzynarodowego koncernu CRH plc – jednego z kluczowych dystrybutorów materiałów budowlanych na świecie. W ofercie Polbruk znajdują się produkty z segmentów – Kostki i płyty, Architektura oraz rozwiązania przemysłowe, wykorzystywane do budowy placów, deptaków, parkingów i chodników w całej Polsce. Polbruk SA jest laureatem nagrody Superbrands Polska 2020.O firmie

www.polbruk.pl

www.facebook.com/polbruk

www.instagram.com/polbruk_inspirujemy/

www.facebook.com/JestemFachowcem

Popularne posty