Jesienne sezonowe owoce i warzywa - jak je wykorzystać

 Jesień to czas, kiedy na straganach i w sklepach pojawia się wiele sezonowych owoców i warzyw, które są nie tylko smaczne, ale i zdrowe. Jakie są zalety jesiennych produktów i jak je wykorzystać w kuchni?



Zalety jesiennych owoców i warzyw


Jesienne owoce i warzywa są bogate w witaminy, minerały, błonnik i przeciwutleniacze, które wzmacniają odporność organizmu i chronią przed infekcjami. Niektóre z nich mają też właściwości lecznicze, np. buraki poprawiają krążenie krwi, dynia łagodzi stany zapalne, a jabłka obniżają poziom cholesterolu.


Jesienne owoce i warzywa są też tańsze i świeższe niż te importowane z daleka. Kupując je wspieramy lokalnych rolników i dbamy o środowisko. Ponadto, jesienne produkty mają intensywny smak i aromat, który dodaje uroku tej porze roku.


Jak wykorzystać jesienną ofertę owoców i warzyw?


Jesienne owoce i warzywa można wykorzystać na wiele sposobów w kuchni. Można z nich przygotować pyszne sałatki, zupy, zapiekanki, dania główne, desery, kompoty, soki, dżemy czy konfitury. Oto kilka pomysłów na jesienne potrawy:


- Sałatka z buraków, jabłek, orzechów włoskich i sera feta. Buraki gotujemy lub pieczemy w piekarniku, a następnie kroimy w kostkę. Jabłka obieramy i również kroimy w kostkę. Orzechy włoskie siekamy grubo. Ser feta kruszymy na małe kawałki. Wszystkie składniki mieszamy w dużej misce i polewamy sosem z oliwy z oliwek, octu balsamicznego, miodu, soli i pieprzu.

- Zupa krem z dyni z imbirem i mlekiem kokosowym. Dynię obieramy i kroimy w kostkę. Imbir obieramy i siekamy drobno. Cebulę obieramy i kroimy w piórka. Wszystkie składniki wrzucamy do garnka, zalewamy bulionem warzywnym lub drobiowym i gotujemy do miękkości dyni. Następnie blendujemy zupę na gładki krem, dodajemy mleko kokosowe, sól, pieprz i curry do smaku. Podajemy z posiekaną natką pietruszki lub kolendrą.

- Zapiekanka ziemniaczana z kapustą kiszoną i kiełbasą. Ziemniaki obieramy i gotujemy w osolonej wodzie do miękkości. Kapustę kiszoną odcedzamy z zalewy i drobno siekamy. Kiełbasę kroimy w plasterki lub kostkę. Cebulę obieramy i kroimy w piórka. Na patelni podsmażamy cebulę z kiełbasą do zarumienienia. W naczyniu żaroodpornym układamy warstwami: połowę ugotowanych ziemniaków pokrojonych w plasterki, kapustę kiszoną wymieszaną z łyżką mąki pszennej, cebulę z kiełbasą i resztę ziemniaków. Całość polewamy śmietaną wymieszaną z jajkiem, solą, pieprzem i majerankiem. Zapiekamy w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez około 30 minut lub do zarumienienia.

- Szarlotka z kruszonką. Jabłka obieramy i kroimy w kostkę. W rondelku gotujemy je z cukrem, cynamonem i goździkami do miękkości. Ciasto kruche robimy z mąki pszennej, masła, cukru i jajka. Z połowy ciasta wykładamy dno i boki tortownicy. Na ciasto wykładamy jabłka. Z reszty ciasta robimy kruszonkę, mieszając je z widelcem lub rękoma na drobne okruszki. Kruszonką posypujemy jabłka. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez około 40 minut lub do zrumienienia.


Popularne posty