Znamy już najmodniejsze kolory nawierzchni!

 


Nerino, stalowy, latte, sahara oraz cortado to najmodniejsze kolory kostek i płyt betonowych w 2023 roku. Skąd bierze się popularność tych kolorów i do jakich aranżacji najbardziej pasują? Podpowiadamy też, co zrobić żeby po ułożeniu nawierzchni nie pojawiły się różnice kolorystyczne.

 


Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że w grupie pięciu najmodniejszych kolorów w ubiegłym roku znajdą się tylko i wyłącznie szarości, ze względu na ich szerokie zastosowanie w nowoczesnych aranżacjach. Nie tylko nawiązują one do estetyki betonu, który tuż obok szkła jest najpopularniejszym materiałem we współczesnej architekturze, ale także wchodzą w żywy kontrast z zielenią ogrodu. Ich dużą zaletą jest spokój i harmonia, które wnoszą do kompozycji. Szarość pasuje niemal do wszystkiego, co tylko podkreśla jej uniwersalny charakter. Poza szarościami wśród najpopularniejszych kolorów nawierzchni są jednak również ciepłe beże, brązy i słoneczne odcienie piaskowe.

 

Dominacja szarości!

 

W tej tonacji najpopularniejszymi kolorami są nerino i stalowy. Pierwszy z nich to jasny melanż bieli, szarości i czerni. Z kolei „stalowy” to pełny kolor, leżący mniej więcej na środku skali pomiędzy szarym a grafitowym. O modzie na nie zadecydowała nie tylko popularność tej grupy barw, ale również to, że kolory te występują powszechnie na wielu różnych produktach do aranżacji ogrodu. W kolorach nerino i stalowym, poza klasycznymi prostokątnymi płytami występuje również oryginalna w designie płyta Polbruk Bosso Trapez. Odznacza się ona charakterystycznym kształtem, który na większych powierzchniach tworzy arcyciekawe wzory przypominające diamenty lub geometryczne wazony. Poza unikatowym designem, atutem linii Bosso jest również to, że zbudujemy z niej zarówno nawierzchnię tarasu (z płyt o grubości 4,5 cm) jak i podjazd (płyty o grubości 8 cm) czy ścieżkę.

Interesującym produktem w kolorze stalowym, z którego możemy ułożyć niesztampową nawierzchnię, jest płyta Dynamik. Ma ona unikatowy kształt, który na większych płaszczyznach tworzy geometryczne fale. Pomiędzy elementami można w dowolnych miejscach pozostawić puste przestrzenie bioaktywne wypełnione grysem lub obsiane trawą. Mogą one również przyjmować kształt fali, ale nie tylko. Daje to swobodę kreowania wyglądu nawierzchni, dzięki czemu zawsze będzie ona niepowtarzalna. Dynamik doskonale pasuje do nowoczesnych aranżacji, gdyż jest inspirowany przenikaniem się świata technologii i ekologii. Gdy puścimy nieco wodze wyobraźni, zobaczymy ścieżki na odwrocie płyt głównych czy innych komponentów elektronicznych. Obydwie oryginalne płyty, poza nowoczesnymi aranżacjami, sprawdzają się również w stylu japońskim czy skandynawskim, a także w bardziej klasycznych kompozycjach.

 

Beże też super modne

 

Do najmodniejszych odcieni w tej palecie należy „kawa z mlekiem”, czyli latte, a także przypominająca barwą pustynny piasek – sahara. Na podium najpopularniejszych tonacji znajdziemy również melanżowo brązowo – biały kolor cortado, który swoją nazwę wziął od hiszpańskiego napoju będącego mieszanką espresso i ciepłego mleka. Beży i brązów z powodzeniem użyjemy w aranżacjach w stylu śródziemnomorskim czy rustykalnym. W takich kompozycjach doskonale sprawdzi się kostka Commix w kolorze latte. Jest ona dostępna w czterech rozmiarach, co sprawia, że można ułożyć z niej ciekawą mozaikę z różnej wielkości elementów. Będzie idealna zarówno na ścieżkę, jak i podjazd. Ciekawą aranżację w klimacie śródziemnomorskim lub rustykalnym stworzymy również z pomocą elementów Petra w kolorze sahara. Przypominają one swoim wyglądem spękaną, pustynną ziemię lub poszarpaną na krawędzi skałę. Sama nazwa płyty natomiast została zainspirowana antycznym miastem w Jordanii. Petra w kolorze „pustynnego piasku” to ciekawa propozycja do ogrodów pełnych słońca, zaprojektowanych na wzór włoski czy hiszpański. Warto przyjrzeć się także płytom w kolorze cortado. Ciekawą propozycją w tym odcieniu jest na przykład Polbruk MultiComplex. To średniej (20x40, 40x40 cm) i znacznej wielkości elementy (60x40 cm), które nadają się na taras, ścieżkę oraz podjazd (przeznaczony dla samochodów osobowych). Ich melanżowy kolor, gładka powierzchnia i duży format dobrze zaprezentują się przy nowoczesnych willach w stylu śródziemnomorskim i nowoczesnym.

 

Kolor zgodnie z zasadami

 

Kolor elementów, z których jest zbudowana nawierzchnia, ma olbrzymie znaczenie przy tworzeniu atrakcyjnej aranżacji przestrzeni. Jeśli więc zdecydujemy się na nawierzchnie betonowe, warto pamiętać o jednej zasadzie. Mianowicie, żeby wszystkie kostki i płyty pochodziły z jednej partii produkcyjnej. Dlaczego to takie ważne? Prefabrykaty betonowe produkowane są z naturalnych surowców, takich jak piasek, cement oraz kruszywa, które zawsze nieco różnią się od siebie, również w kontekście pochodzenia. W przypadku jednej partii produkcyjnej producent niejako „gwarantuje”, że różnice pomiędzy elementami będą jak najmniejsze, ale mogą być one dostrzegalne. Stąd wywodzi się kolejna „złota zasada” brukarzy. Mówi ona o tym, że nie wolno układać całej nawierzchni z jednej palety. Elementy należy układać naprzemiennie z co najmniej z trzech palet. Różnice kolorystyczne nie będą wtedy zbyt widoczne na całej powierzchni. Co więcej, unikniemy powstania ciemniejszych lub jaśniejszych wysp na naszej nawierzchni.

 

Wybór koloru nawierzchni to bardzo ważna decyzja przy projektowaniu każdej aranżacji. Powinna być ona spójna ze stylem domu i jego otoczenia. Warto też postawić na modne kolory oraz ciekawe w designie kostki i płyty. Poza doborem odpowiednich elementów, należy jeszcze także pamiętać o podstawowych zasadach układania nawierzchni. Tak, żeby wybrany przez nas kolor produktu prezentował się doskonale!

 

 

 

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Polbruk S.A. – to jeden z liderów w produkcji kostki brukowej, płyt betonowych oraz małej architektury w Polsce. Stanowi część międzynarodowego koncernu CRH plc – jednego z kluczowych dystrybutorów materiałów budowlanych na świecie. W ofercie Polbruk znajdują się produkty z segmentów – Kostki i płyty, Architektura oraz rozwiązania przemysłowe, wykorzystywane do budowy placów, deptaków, parkingów i chodników w całej Polsce. Polbruk SA jest laureatem nagrody Superbrands Polska 2020.

Popularne posty